1. kvalifikace 1974 TJ Gottwaldov – Liptovský Mikuláš 9:2

Atmosféra připomínala vřící kotel téměř deseti tisíc diváků. Volání „deset, deset,“ skoro zaplněného zimního stadionu demonstrovalo převahu gottwaldovských hokejistů v úvodním zápase kvalifikace o postup do nejvyšší soutěže. Zajímavost? Soukromou tipovací soutěž na přesný výsledek mezi trenéry vyhrál Jaroslav Stuchlík se svým tipem 9:2. Heim: 7:2. Valášek: 5:1. Jen Zdeněk Kepák se zdržel. „Netipuji.“

Liptovský Mikuláš měl od začátku šance. Hrozil z rychlých brejků jako celý zápas. První zatěžkávací rezonanční zkoušku prodělala konstrukce zimního stadionu ve 4. minutě kdy Plíhal po akci Doláka otevřel skóre. V 8. minutě podruhé udeřil Vodák – 2:0. Impozantní začátek!

Brankář Ondrejka prchl z branky, na jeho místo nastoupil Sasko. V 10. minutě už od červené čáry ujel Sliviak a snížil na 1:2. Znovu přišly trpké minuty a až v 18. minutě Svoboda dělovkou od modré čáry uklidnil na 3:1. Pár vteřin před prvním zahoukáním uzavřel Maršík na 4:1.

Už to bylo veselejší! Ševci hráli s maximálním nasazením, někdy z nervozity chybovali. Bojovnost však byla patrná na každém útoku. Často soupeře doslova zamkli v jeho třetině, mnohdy však zbytečně hráči své akce překombinovali.

Už ve 23. minutě Maršík opět rozvlnil síťku – 5:1. V osmé minutě druhé části pak Vodák po přihrávce Plíhala položil brankáře a efektně ho přehodil – 6:1. Následně soupeř vystihl chybu v rozehrávce při ofenzivním výpadu v oslabení, Šeliga se dostal za obránce a po sólu prostřelil Králíka – 6:2. O pár vteřin později však odpověděl Hanačík – 7:2. A hosté znovu prostřídali brankáře...

Šancí bylo jako máku. Ve 36 minutě jednu z nich využil Václav Králík po přihrávce Vodáka. V těchto chvílích jsme hráli rychlou, technickou a kombinační hru a soupeř byl vyveden z míry.

Poslední část hry už byla odvarem ve srovnání s předchozí úrovní zápasu. Ševci polevili, spíš kontrolovali hru a šetřili síly na středu, kdy má kvalifikace na programu druhý zápas. Poslední branku vstřelil Hanačík. Soupeř zkoušel rychlé přechody do útoku, vypracoval si šance, tyčky zvonily na obou stranách, ale dvouciferného výsledu se diváci nedočkali.

Jaroslav Stuchlík: „Kladem byla bojovnost našeho mužstva. Od soupeře jsme v podstatě čekali to, co produkoval. Doplatil na slabé gólmany. U nich bude zápas podstatně těžší než tady!“

Ján Mitošinka (předseda trenérské rady SZĽH): „Gottwaldov je výborným mužstvem, které se jasně vymyká i z rámce mužstev České národní ligy. Liptovský Mikuláš se ho trochu bál, byl nějaký vystrašený. Pravda, ani domácí nevěděli, co jich čeká. Rozdíl mezi mužstvy byl v individuální činnosti hráčů. Gottwaldovští jsou většinou ostřílení hráči, kteří mají za sebou nejeden těžký zápas. Hosté se zaměřili na pozorné bránění a rychlé protiútoky. Vycházeli jim, ale neuměli je využít. Z 0:2 snížili na 1:2, ale poté se ke slovu dostali už jen domácí. Bylo to celkem průměrné střetnutí, poznamenané známkou kvalifikace. Jak bychom pasovali Gottwaldov už dnes na postupujícího do I. ligy, podle prvního zápasu bych řekl, že by tam měl těžký život. Pravda, jinak se hraje o postup a jinak o body v dlouhodobé soutěži.“

1. zápas kvalifikace o I. ligu: 17. března 1974 TJ Gottwaldov – Liptovský Mikuláš 9:2 (4:1, 4:1, 1:0)

Branky: 8. a 28. Vodák, 20. a 23. Maršík, 32. a 57. Hanačík, 5. Plíhal, 18. Svoboda, 36. V. Králík – 10. Sliviak, 32. Jan Šeliga. Nahrávky: Dolák 2, Přikryl, Plíhal, Vodák, V. Králík – Majerník. Rozhodčí: Pláteník, Šubrt, Knecht. Vyloučení: 4:4. Využití: 2:1. Zásahy brankářů: J. Králík 15 (2, 6, 8) – Ondrejka 30 (7, 7, 16), Sasko 25 (13, 12, 0). Diváků: 9000.

Gottwaldov: J. Králík – Svoboda, Hanačík, Zajíček, Sedlák – Dolák, Plíhal, Vodák – Maršík, Kožela, Přikryl – Bršlica, Vašek, V. Králík – Herčko, Michaovský, Pelc, Foret. Trenéři: Kepák, Stuchlík.

Liptovský Mikuláš: Ondrejka (Sasko) – Pongrac, Kalousek, Plch, Bobula, Laso, J. Šeliga – Školiak, Slivíak, Tkáč – Majerník, Jan Šeliga, Michálek – Kriška, Naď – Koniar – Korček. Trenér: Autrata.