1960-1961 Gottwaldov - Kladno 4:7

Mnoho lidí před nedělí předpovídalo. Hráči Kladna: kolik my, když Sokolovo čtrnáct? Diváci po pátečním matném výkonu domácích proti Motorletu: čtrnáct jich nebude, ale devět deset ano. Vždy větrní optimisté: nechte být, překvapení můžeme být nejen my, ale i Kladno.

Předem tedy nutno říci, že předpověď vyšla těm posledním. Víra v síly mužstva byla oprávněná. Hráči bojovali až do poslední minuty a snad právě proto, že se po první Bořutově brance v 5. minutě přesvědčili, že soupeř nemá tak ostré zoubky jak mu je malují.

Jenže ševci do konce první třetiny čtyřikrát inkasovali. A ve druhé třetině snížili na průběžných 3:4 a to ještě neproměnili přesilovku pět na tři.

Výsledek 4:7 však přece jen jasně hovoří o převaze vítězného mužstva nejméně o třídu, tak proč tolik chvály? Inu proto, že se hra celé dlouhé minuty odbývala v třetině vítězného mužstva. Proto, že se gottwaldovští hokejisté téměř vyrovnali svému soupeři. Proto, že Kladenské dvakrát za stavu 3:4 a 4:5 po střelách Roberze a Bořuty uchránila od pohromy jen tyč.

Proč tedy výsledek nedopadl opačně? Hosté byli o poznání (nikoliv o třídu) lepší bruslařsky, ale zato dovedli z mála akcí vytěžit maximum. Spíše jemnými hokejovými finesami než silou, spíše vtipem a zkušeností překonali domácího Baroše celkem sedmkrát, zatímco TJG Vojtu jen čtyřikrát. A to pochopitelně rozhodlo o výsledku.

Vítězům zachránil Vojta nejméně tolik gólů, kolik jich dostal. Z obránců se prosadil střelecky Kars, z útočných řad (hosté měli jen dvě) byla Proškova produktivnější.

U poražených zachytal Baroš s přehledem. Z obraných řad se více dařilo Bezouškovi s Charousem. Hellerova sóla letos zatím nepřinesla žádný užitek a tak si musíme počkat až se Heller první brankou „chytne“. V útočných řadách jsou dvě silné individuality Stuchlík a Rabetz. Také ostatní bojovali s chutí, ale Matějů je zatím za svou loňskou formou. Mladší Kožela střídá zdařilé rychlé úniky se zahozenými přihrávkami, což nakonec platí u všech. Stejně všech se týká i několikrát opakovaná snaha o prostřelení zhuštěných těl obránců. Jestliže se to opakuje a hráči „bijí“ z dálky bez úspěchu, měl by trenér uvažovat o změně taktiky.

Tentokrát ještě rozhodla o výsledku větší zkušenost a schopnost orientovat se na malé ploše před brankou. V tom bylo Kladno zatím lepší, protože nastoupilo bez sazkových „delikventů“. Jinak se ale hrálo podle taktovky gottwaldovského dirigenta. A zněla nám ta hra náramně dobře.

2. kolo: 16. řijna 1960 TJ Gottwaldov – SONP Kladno 4:7 (1:4, 2:1, 1:2)

Branky: 5. Bořuta (1:0), 10. Müller (1:1), 11. Jiřík (1:2), 16. Landa (1:3), 20. Müller (1:4), 24. Kozel (2:4), 37. Stuchlík (3:4), 39. Karas (3:5), 42. Rabetz (4:5), 49. Wimmer (4:6), 58. Karas (4:7). Rozhodčí: Adamec, Trnka. Vyloučení: 4:3. V oslabení: 0:1: Diváků: 6500.

TJ Gottwaldov: Baroš (Vyoral) – Heller, B. Kožela, Bezouška, Charous – Matějů, Stuchlík, J. Kožela – Kozel, Rabetz, Konečný – Bořuta, Pavelka, Karlík.

SONP Kladno: Vojta (Kulíček) – Nedvěd, Landa, Karas, - Wimmer, Prošek, Jiřík – Markup, Müller Fr., Šebek.