Jdi na obsah Jdi na menu

*****HOKEJ, VÝKLADNÍ SKŘÍŇ MĚSTA ZLÍNA*****

Jaroslav Stuchlík st.: "Je pěkné, když má klub svou paměť a je na svou historii hrdý.“

1963-1964 Gottwaldov - Litvínov 5:1

Z náhradníka hrdinou. Zápas začínal obránce hokejistů Gottwaldova Stanislav Kozel na střídačce, po utkání proti Litvínovu (5:1) byl jako autor hattricku oslavován. V polovině bitvy za stavu 2:1 naskočil za zraněného Maršíka, který odstoupil po souboji se Svojšem kvůli zhmožděnině stehenního svalu. Pantůček neváhal:

„Půjdeš místo něj," ukázal Kozlovi.

Jako bek naskočil v nezvyklé pozici pravého křídla a ve 36. a 42. minutě po přihrávkách Klímy zvýšil až na 4:1. V 59. minutě pak pečetil do sítě gólmana Bruka parádní večer po nahrávce Trtílka.

„Přinesl na led elán, kterým už tolikrát nahradil některé technické nedostatky. Názorně ukázal, že nejsilnější zbraní moderního hokeje je střelba bez přípravy,“ glosoval Kozlův výkon novinář Vladimír Vojta ve svém referátu Československého Sportu.

„Jako obránce se uplatnil i střelecky. Navíc hrál obětavě a strhl svým elánem i spoluhráče. Lze tudíž říci, že se i podílí na úspěšném výsledku,“ přidal se Vojtěch Oulehla z regionální Naší Pravdy.

Kozel tak nastřílel třetí hattrick v sezoně a celkově třetí v pořadí v dějinách zlínského hokeje. Před ním se trefil Bohumil Kožela a právě Ladislav Maršík. Právě jeden z vůdců mančaftu však nedohrál.

Do té oby to však byla urputná až nezáživná bitva plná nepřesností. Velmi dramatický závěr letošní ligy v boji o udržení pokračuje. Velká odpovědnost a nervozita dlouho svazovaly nohy i ruce. Další ztráta bodů mohla mít fatální následky.

Ani první branka Stuchlíka neznamenalo nijak výrazný obrat ve hře. Zejména nevyužitá přesilovka 5 na 3 v prvé části hry byla typickou ukázkou toho, jak se zámek hrát nemá. V závěru třetiny byli domácí poškozeni rozhodčím Bartošem, který si nedovolil odpískat za sražení Trtílka ve vyložené pozici trestné střílení.

Pak však přišlo Kozlovo představení.

Kromě něj se vyznamenal Přecechtěl, který v brance zachytal opět na výbornou. Tentokrát se zlepšila i poziční hra obránců, kde se znovu vyznamenali zejména Heller s Pokorným. Všechny útoky plnily dobře svěřené úkoly, zejména třetí řada Vaďurova.

V sobotu už v 16.30 hodin hrají naši hokejisté v Plzni.

28. kolo: 11. ledna 1964 TJ Gottwaldov - CHZ Litvínov 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 6. Stuchlík, 11. Heim (B. Kožela), 36. Kozel (M. Klíma), 42. Kozel (M. Klíma), 59. Kozel (Trtílek) – 23. M. Beránek. Vyloučení 4:8 navíc Svojše na 5 minut. Využití: 2:0. Počet zásahů: Přecechtěl (Gottwaldov) 29 (11, 7, 11), Bruk (Litvínov) 39 (17, 11, 11). Rozhodčí: Prejza (Olomouc), Bartoš (Prešov). Diváků 6000.

TJ Gottwaldov: Přecechtěl – Heller, P. Pokorný, B. Kožela, Karlík - Číž, Stuchlík, Heim – Maršík (Kozel), Klíma, Trtílek – Vaďura, J. Kožela, Černý.

CHZ ČSSP Litvínov: Bruk – Svojše, Dům, Beránek, Kýhos – Kalina, Walter, Štěrba – F. Novák, Čechura, Hudec – Štrůbl, Hroch, Mokrý.

Autor: Daniel Ostrčilík s využitím archívů (Československý Sport, Naše Pravda). Připravil: Pavel Janošek.