1963-1964 Plzeň - Gottwaldov 7:4

Navázat na první bod z ledu soupeřů, který odvezli hokejisté Gottwaldova z Chomutova, se jim v Plzni nepovedlo. Ačkoliv už ve 14. minutě prohrávali 1:4, svěřenci trenéra Kobery se dotáhli až na rozdíl 3:4. Vyrovnat se jim však nepodařilo.

Regionální noviny Naše pravda viděla důvod porážky i v rozhodčích Pažoutovi s Malinským z Pardubic, kteří podle ní utkání pokazili. Označení za úzkostlivé je podle ní slabé.

Deset vyloučených, tedy dvacet minut čistého času, víc než ve všech dosavadních zápasech 1. ligy dohromady, má hlavní zásluhu na porážce Gottwaldova.

Projevilo se to zvláště v závěru zápasu. Za stavu 4:3 pro Plzeň šel zahřívat lavici zcela bezdůvodně Karlík a ihned nato za skutečný přestupek Černý. Z přesilovky pak padla pátá branka domácích. V poslední části hráli hosté 14 minut v oslabení.

Koncepci narušila i dvě zranění brzy po zahájení. Už v 1. minutě byl vážně otřesen Stuchlík a v 5. minutě odvezen do nemocnice Klíma, kde mu sešili roztržené víčko. Vrátil se však a od poloviny utkání a opět hrál. Trenér mezitím musel improvizovat, a proto se hosté prosadili až ve druhé třetině. Navíc Heim nedal gól z metru a Stuchlík nastřelil jen tyčku. Nálada nemusí být tak špatná, proti shodě nepříznivých faktů se dalo těžko bojovat. V sobotu se dařilo Stuchlíkovi s Heimem, dobře zachytal Přecechtěl.

Brankáře Gottwaldova vyhlásil „mužem zápasu“ i Československý Sport. Podle něj rozhodl už úvod bitvy, kdy Plzeň využila dobrého ledu. Jenže poté domácí ochabli a Sport ševce pochválil za bojovnost a snahu. Na nečekaný zvrat v zápase zareagovala Plzeň střídáním brankářů, Koban svou jistotou mužstvo uklidnil a v závěrečném čase se zase Plzeň dostala do plného tempa.

Hra se zostřila, vylučování však mělo odezvu, domácí z přesilovky dali tři branky a Přecechtěl měl plné rukavice práce. Byl to bojovný zápas, jehož úroveň však nežádoucně ovlivnila kvalita ledu. Po předzápase dorostenecké ligy nestačily jej stroje již upravit… U Plzně Koban, Šmat, z útočníků pak Brada, Šašek a Liška zahráli dobře, Sventek výborně. Kromě Přecechtěla uspokojili Kozel v obraně a Černý s Heimem v útoku.

6. kolo: 19. října 1963 Spartak Plzeň – TJ Gottwaldov 7:4 (4:1, 0:2, 3:1)

Branky: Šašek a Baumruk po 2, Liška, Šmat, Řehka - Kozel 2, Černý a Helm. Rozhodčí: Jirout a Malínský, 6615 diváků. Vyloučení 4:10, Využití: 4:1. Zásahy brankářů Vondřička 12 (10, 2), Koban 6 (2, 4) - Přecechtěl 52 (11, 13, 28).

Spartak Plzeň: Vondřička (29. Koban) - Jonák, Sventek, Šmat, Hurt - Šašek, Brada, Baumruk - Pavlů, Rehka, Liška Haber, Wabnegger, Markuzzi. Trenér Vinš.

TJ Gottwaldov: Přecechtěl - Charous, Kozel, B. Kožela, Karlík - Číž, Stuchlík, Černý - Maršík, Klíma, Vaďura, Heim, J. Kožela, Kovačič. Trenér: Kobera.

Autor: Daniel Ostrčilík s využitím textů novin Naší Pravdy a Československého Sportu (Ferninand Štrobl). Připravil ke zpracování: Pavel Janošek.