1969-1970 Sparta Praha - Gottwaldov 4:5

Na zápas se přišlo podívat jen čtyři tisícovky lidí a ti se ve sportovní hale dokonale ztratili. Nebylo je vlastně ani slyšet, neboť hra obou týmu je k nějakému aplausu nijak neinspirovala. Spíše se pískalo… Po druhé bezbrankové třetině jeden z diváků prohlásil, aby ho každý slyšel. „Je to bramboračka.“ A to ještě brankář Jágr, který vystřídal Wohla, podprůměrnou Spartu výrazně podržel.

Od první minuty utkání přitom bylo na Spartě jasně vidět, jak prahne po odvetě za krutou devítigólovou porážku v Gottwaldově. Svůj tlak korunovali Sparťané během šesti minut dvěma brankami. Hosté však dvě minuty poté snížili a bylo po náporu. Nepřesností přibývalo, obrany obou mužstev zaznamenaly několik povážlivých okének.

Závěrečných dvacet minut patřilo hostím. Trenér Gottwaldova posílal na led jen dvě útočné řady, což se ukázalo jako velmi dobrý tah. Hra se zrychlila a Gottwaldov se mnohem snadněji dostával do útočné třetiny přes slabě hrající obrany Sparty.

V 56. minutě dokonce Tomaník získal Gottwaldovským vedení na 4:3 v přesilovce po vyloučení Masopusta. O dvě minuty později završil pražskou mizérii Maršík - 5:3. Teprve v hodině dvanácté se Spartě podařilo zkorigovat výsledek Brdičkou. K vyrovnání už však ani hra bez brankáře nepomohla.

S podobným výkonem by Sparta neměla naději v žádném zápase. Byla to hra bez celkové koncepce, postavená na náhodě a momentální formě jednotlivců. Hosté z města bot nastavili nelítostné zrcadlo v podobě kruté, ale zasloužené porážky.

Gottwaldov zaslouží uznání za výkon v poslední třetině, kdy hrál obětavě a nadšeně.

13. kolo: 4. listopadu 1969 Sparta Praha - Gottwaldov 4:5 (3:1, 0:0, 1:4)

Branky a nahrávky: 4. Kochta, 6. Adamec, 16. Svoboda, Brdička - (Šindelář) - 9. Heim, 44. Šíma, 53. Vašek, 56. Tomaník, 58. Maršík - (Vašek 2, Bavor 2, J. Poláček). Rozhodčí: Sládeček, Hamouz. Vyloučení: 5:2. Diváků: 4000. Zásahy brankářů: Wohl 2, Jágr 18 (11, 5) - Jurka 25 (7, 12, 8), Valášek (6).

Autor: Československý Sport, Naše Pravda s výraznou úpravou Daniela Ostrčilíka