2. kvalifikace 1974 TJ Gottwaldov – Liptovský Mikuláš 8:2

„Deset, deset,“ skandovaly už ve 13. minutě opět zaplněné tribuny gottwaldovského zimního stadionu. Ševci vedli už 4:0 po brankách Kožely, Maršíka, Sedláka a Vodáka. Ačkoliv v těch chvílích bylo prakticky rozhodnuto, stejně jako v úvodním zápase kvalifikace proti Liptovského Mikuláši se potupné desítky nedočkaly. V sérii hrané na tři vítězné zápasy to však nikomu nevadilo.

Zápas se hrál na špatném ledě, ovšem v rychlém tempu, slušně, s oboustrannými chybami. Rozdíl byl v tom, že gólman domácích Jiří Králík prokázal více umění než jeho protějšek.

Liptovský Mikuláš, který bez tří aktérů prvního souboje a se dvěma novými tvářemi Pažickým a Cobákem, hrozil z rychlých brejků jako celý zápas. Jako třeba kanonýra Jana Šeligy, který Králík zlikvidoval stejně jistě jako šanci Tkáče a podruhé Šeliga ve vyložené pozici přestřelil.

Stejně jako v prvním utkání i tentokrát se brankář soupeře Ondrejko nechal po druhé brance vystřídat. Ve druhé třetině nepozorností obrany Gottwaldov poprvé inkasoval z hole Majerníka po chaosu a zmatcích v těsné blízkosti Králíka. Překrásnou akci předvedl Vodák, který dovezl kotouč před svatyni a vtipně prohodil číhajícímu Plíhalovi – 5:1. O minutu později zvýšil Michalovský z příhry Vodáka na 6:1. Následně Vašíčko od modré po přihrávce Vaška na 7:1. Po deseti minutách to byl opět Vašíčko – 8:1. Už v této třetině však hra trpěla nepřesností i zbytečnou lehkovážností, což v závěru zbrzdilo brankostroj a povzbudilo soupeře.

Hosté si v závěru utkání vytvořili vyložené šance, opět předvedli rychlé protiútoky s jednoduchým tahem na branku s třetí třerinu dokonce vyhráli 1:0.

Přitom nelze říct, že by ševci o vyšší skóre nestáli. Přání fanoušků o „desítce“ se však nepodařilo splnit. V závěru Gottwaldovské stálo hodně sil ubránit výsledek v oslabení tři na pět. Herně však přesvědčivě dokázali, že jsou lepší a pro I. ligu nesporně lépe připraveným týmem.

Ohlasy trenérů Gottwaldova:

Zdeněk Kepák: „Tak nějak jsme si to přáli, aby to to vyšlo. Jsem spokojen. Škoda, že ani v prvním, ani ve druhém utkání se nám nedařilo ve třetí třetině. Těch deset jsme pochopitelně chtěli dát. Pokud jde o třetí utkání, už tato dvě něco napověděla.“

Jaroslav Stuchlík: „Jsem rozladěný poslední třetinou. Ani v neděli, ani dnes se nám nepovedla. To je svým způsobem pro soupeře povzbuzující. To mu může dodat do dalšího zápasu chuti a naději, jak jsme to viděli v poslední třetině dnes. S výsledkem jsem jinak spokojen. Ale napište, že led byl velmi špatné kvality a i ten ovlivnil průběh třetí třetiny. A ještě něco: soupeř svou hrou na mne udělal lepší dojem, než jsem čekal.“

2. zápas kvalifikace o I. ligu: 20. března 1974 TJ Gottwaldov – Liptovský Mikuláš 8:2 (4:0, 4:1, 0:1)

Branky: 27. a 35. Vašíčko, 5. Kožela, 11. Sedlák, 12. Bršlica, 14. Vodák, 26. Plíhal, 26. Michalovský – 23. Pažický, 25. Majerník. Přihrávky: Vašek a Vodák po 2, Maršík, Kožela, Plíhal, Ondík – Jan Seliga. Rozhodčí: Fröhlich, Sládeček, Exner. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:0. Zásahy brankářů: Králík 28 (11, 7, 10), Ondrejko 6, Sasko (od 11. min) 48 (9, 22, 17). Diváků: 8000.

Gottwaldov: J. Králík – Svoboda, Hanačík, Vašíčko, Jenáček, Sedlák, Michalovský – Dolák, Plíhal, Vodák – Maršík, Kožela, Přikryl – Bršlica, Vašek, Králík – Ondík. Trenéři: Kepák a Stuchlík.

Liptovský Mikuláš: Ondrejko (11. Sasko) – Pongrác, Kalousek, Plch, Pažický, Korček – Križka, Cibák, Kontar – Majerník, Šriga, Michálek – Naď, Sliviak, Tkáč – Josef Šriga. Trenér: Autrata.