Odchod Antonína Stavjani do Třince byl zřejmě největší ztrátou Beranů před sezonou 2001/2002. Na jeho místo se znovu postavil Zdeněk Venera. Zatímco Horst Valášek obsadil post sportovního manažera po Ladislavu Maršíkovi, který odešel do důchodu. Vábení zámořské NHL odolal Petr Čajánek, Miroslav Blaťák I Ivan Rachůnek. Jedině Tomáš Žižka se vydal za velkou louži. Odchod Luži, Šafaříka, Baruse či Valy vykompenzovaly příchody Marka Posmyka, Milana Ministra, Libora Pivka, Karola Bartánuse či návrat Patrika Hučka. V přípravě se povedlo sestavit nový útok Petra Lešky s křídly Pivkem a Balaštíkem, který od počátku ukazoval, jak náramně si rozumí. Závěr přípravy přidělal vrásky trenérům, kterým se postupně zranili všichni členové elitní Čajánkovy formace. V té době dostala právě Leškova řada důvěru vést tým do úvodních bojů nového ročníku. Zlínští začali skvěle a svého přemožitele našli až v osmém utkání doma s Třincem. Ke skvělému druhému útoku se přidávaly i další formace. Vysoká produktivita celého týmu, skvělá hra při přesilovce, či návrat Čajánka a spol., to vše znamenalo, že se žlutomodrý tým usadil v nejhornějších patrech tabulky. Pět výher nad Zlínem si po polovině rozdělila jen tři mužstva – největší adept na titul pražská Sparta, Třinec a našlapané Pardubice. Shodou okolností to byly týmy první čtyřky.

Pro zlínské hokejisty se stal skvělý vstup do soutěže tradicí. Bohužel ještě důsledněji „dodržují“ tradici katastrofálních novoročních výsledků. Nepoučeni minulou sezonou, kdy krize málem překazila účast ve vyřazovacích bojích, začali „velkolepou“ šňůru šesti proher v řadě. To se nelíbilo vedení klubu, a tak sáhlo k oživení kádru po Karolu Bartánusovi, který se poroučel už v říjnu, musel odejít Vladimír Hudáček a Patrik Hučko. Oba zamířili do Českých Budějovic výměnou za dvojici Mařík, Zubíček. Vysvobození přineslo až 42. kolo a zápas s Litvínovem, kdy se konečně povedlo zastavit propad v tabulce. Berani zmobilizovali všechny síly a nakonec se probili až na druhé místo, když využili slabší formy Pardubic. Během posledních čtyř let tak obsadil Zlín potřetí druhou příčku. Úspěch kolektivu vždy přináší úspěchy i jednotlivcům. Nejzářivější kometou se stal Petr Leška, vítěz kanadského bodování extraligy. Ještě v polovině základní části se hovořilo dokonce o útoku na rekord Milana Nového. Hned za ním se umístila největší hvězda žlutomodrých Petr Čajánek. Hodně hráčů překonalo své obvyklé statistiky, ale střeleckou potenci zaujal zejména Jaroslav Balaštík. Mezi obránci už tradičně kraloval Martin Hamrlík s Jiřím Marušákem. Vysoké produktivitě mužstva pomohla nejlepší přesilovka v soutěži, vždyť každý třetí gól byl dosažen právě v početní výhodě. Jediné, nač mohli trenéři žehrat, byla méně kompaktní obrana a příděl obdržených branek, na které nebylo mužstvo z Baťova města zvyklé.

Vybírat si ze soupeřů pro play off nemělo velký význam. Všichni by byli nepříjemní, ale přece jen neostřílení Orli ze Znojma byli nejpřijatelnější… Jako by někdo zaklel stadion Luďka Čajky. Dva roky se Ševci marně pokoušeli porazit svého soupeře ve vyřazovacích bojích na svém vlastním stadionu. Vše odstartovalo již ve stříbrné sezoně 1998/99. Tehdy prohrál Zlín třetí rozhodující zápas se Vsetínem. Prolomit dva roky neúspěchu v play off a hlavně postoupit do semifinále, to byly hlavní cíle zlínského celku. První cíl se povedlo splnit už v prvním zápase. Zlín se však musel obejít bez zranného kapitána Miroslava Okála a nemocného Libora Pivka. Taktickou bitvu se znojemskými Orly se povedlo vyhrát díky novému kapitánu Petru Čajánkovi a skvělým zákrokům podceňovaného gólmana Michala Maříka. Ten si v souboji s daleko zkušenějším Svobodou vedl skvěle a pomohl k vítězství. Jediným kazem bylo zranění Milana Ministra. Druhý zápas na vlastním ledě byl ještě vyrovnanější a rozhodlo pravděpodobně nespravedlivé vyloučení Radovana Somíka a naprostá impotence zbytku mužstva. Orlům se povedlo vyrovnat sérii. Jako černá můra byl pro Berany další zápas. Bez Okála, Ministra a distancovaného Somika se nepodařilo zastavit „Orlí nálet“ a už po první třetině svítil stav 4:1. Povedlo se už jen zmírnit prohru na přijatelnější výsledek. Ve čtvrtém duelu se vrátil Radovan Somik, ale ani jeho hattrick nepomohl k potřebné výhře. Přitom Zlín vedl po druhé třetině 3:2. Přesto odešel poražen a Znojmo stálo krok od největšího úspěchu v historii. Pátý zápas už rozhodoval o bytí, nebytí. Kapitán Miroslav Okál nechtěl jen přihlížet snažení svých parťáků a nechal se uschopnit. Odložil operaci a riskoval zhoršení zranění nohy, ale dokázal nastartovat zlínské hráče k velkému obratu. Suverénní vítězství 6:2 vlilo nové síly do dalšího boje, ale soupeř měl výhodu dalšího „mečbolu“, navíc v domácím prostředí. Opatrnou první třetinu vyhráli hosté i v dalším a i v dalším pokračování zápasu to byli jen oni, kdo dokázal rozsvítit červené světlo za soupeřovým brankářem. Až za stavu 0:5 dokázali Orli prolomit svou střeleckou Sterilitu. Výsledkem byla jen korekce výsledku. Zlín dokázal vyrovnat na 3:3 a vše měla rozhodnout rozhodující bitva. A opravdu to byla bitva jako řemen. Oba soupeři se střídali ve vedení a zaslouženě svítilo po šedesáti minutách skóre 3:3. Bylo jasné, že o postupujícím rozhodnou pevnější nervy a štěstí. To se usmálo na Berany už ve druhé minutě prodloužení. Libor Pivko nastřelil Svobodu a Leška dokázal protlačit odražený puk do branky.

Berani se namlsali a chtěli pokračovat ve vítězné jízdě i v semifinále proti Vítkovicím. Zlín v úvodním zápase „přejel“ svého soupeře hladce 4:1 a fanoušci se těšili na hladký postup do finále. Druhé finále se hrálo v ostravském Paláci kultury a sportu a oba soupeři si role vyměnili. Jen výsledek byl ještě výraznější – 5:1. Třetí zápas se stal taktickým bojem, kde dlouho měli Ševci jednogólový náskok. Ubývající síly umožnili soupeři srovnat a posléze otočit skóre. Čtyři útoky Vítkovic si už nedaly vzít cenné vítězství. Ve čtvrtém zápase už nezbývaly žlutomodrým ani fyzické, ani psychické síly. Bojovali jako lvi, ale nakonec podlehli soupeři 2:5 a obsadili konečné třetí místo. Třetí příčka a bronzové medaile se řadí k největším úspěchům zlínského hokeje!

Český telecom Extraliga (ELH)

pořadí mužstva  VP  PP  skore celkově
 1.  HC Sparta Praha  52  28  4  8  3  9   196:132  103 1.
 2.  HC Continental Zlín  52  25  5  4  3  15  189:154  92 3.
 3.  HC IPB Pojišťovna Pardubice  52  27  1  6  2  16  151:134  91 5.
 4.  HC Keramika Plzeň  52  26  1  6  1  18  155:146  87 6.
 5.  HC Vítkovice  52  23  5  4  4  16  158:132  87 2.
 6.  HC Slavia Praha  52  22  4  5  6  15  152:125  85 4.
 7.  HC Excalibur Znojemští Orli  52  22  5  4  3  18  153:140  83 7.
 8.  HC Oceláři Třinec  52  23  2  2  4  21  155:165  79 8.
 9.  HC Vsetín  52  16  5  7  2  22  142:162  67 9.
 10.  HC Becherovka Karlovy Vary  52  14  6  3  4  25  127:155  61 10.
 11.  HC Havířov Panthers  52  16  3  2  4  27  161:189  60 11.
 12.  HC České Budějovice  52  16  1  5  4  26  133:155  59 12.
 13.  HC Chemopetrol Litvínov  52  16  0  3  4  29  120:164  55 13.
 14.  HC Vagnerplast Kladno  52  10  4  9  2  27  123:162  49 14.

ZÁKLADNÍ ČÁST - ZÁPASY
kolo den zápas výsledek třetiny
1. 11. září Kladno - Zlín 3:3 PP (2:2,1:1,0:0,0:0)
3. 16. září Litvínov - Zlín 3:4 (3:3,0:1,0:0)
4. 18. září Zlín - Vsetín 6:3 (2:1,2:2,2:0)
5. 21. září Plzeň - Zlín 2:5 (0:3,2:2,0:0)
6. 23. září Zlín - Slavia 3:2 PP (1:0,1:2,0:0,1:0)
7. 25. září České Budějovice - Zlín 4:4 PP (1:2,1:2,2:0,0:0)
8. 28. září Zlín - Vítkovice 3:2 (0:1,2:0,1:1)
9. 30. září Zlín - Třinec 2:6 (0:2,1:1,1:3)
10. 2. října Znojmo - Zlín 2:3 (1:1,1:0,0:2)
11. 5. října Zlín - Karlovy Vary 8:0 (3:0,2:0,3:0)
12. 7. října Sparta - Zlín 6:3 (3:3,1:0,2:0)
13. 12. října Zlín - Pardubice 2:6 (0:3,1:1,1:2)
14. 14. října Zlín - Kladno 4:1 (1:0,2:0,1:1)
15. 19. října Havířov - Zlín 4:9 (0:2,1:5,3:2)
16. 21. října Zlín - Litvínov 5:2 (2:1,1:1,2:0)
17. 23. října Vsetín - Zlín 1:7 (0:2,0:4,1:1)
18. 26. října Zlín - Plzeň 3:0 (0:0,3:0,0:0)
19. 28. října Slavia - Zlín 0:3 (0:1,0:2,0:0)
20. 30. října Zlín - České Budějovice 2:1 (1:0,0:0,1:1)
21. 2. listopadu Vítkovice - Zlín 4:5 PP (1:2,1:1,2:1,0:1)
22. 17. listopadu  Třinec - Zlín 4:0 (0:0,1:0,3:0)
23. 18. listopadu  Zlín - Znojmo 6:3 (2:0,3:3,1:0)
24. 20. listopadu  Karlovy Vary - Zlín 3:4 PP (1:1,1:0,1:2,0:1)
25. 23. listopadu  Zlín - Sparta 3:7 (1:0,1:3,1:4)
26. 25. listopadu  Pardubice - Zlín 1:3 (0:1,1:0,0:2)
2. 27. listopadu Zlín - Havířov 4:2 (1:1,1:1,2:0)
27. 30. listopadu  Kladno - Zlín 4:5 (0:1,3:3,1:1)
28. 2. prosince  Zlín - Havířov 5:4 PP (0:1,1:2,3:1,1:0)
29. 4. prosince  Litvínov - Zlín  5:3 (3:0,1:1,1:2)
30. 7. prosince  Zlín - Vsetín  7:2 (2:1,0:1,5:0)
31. 9. prosince  Plzeň - Zlín  4:1  (1:0,3:0,0:1)
32. 11. prosince  Zlín - Slavia   2:2 PP  (1:0,0:2,1:0,0:0)
33. 14. prosince  České Budějovice - Zlín  2:3  (2:1,0:1,0:1)
34.  28. prosince  Zlín - Vítkovice  4:5 (2:3,1:1,1:1)
35.  30. prosince  Zlín - Třinec  3:1 (0:0,1:0,2:1)
36.  4. ledna  Znojmo - Zlín  2:1 PP  (0:0,0:0,1:1,1:0)
37.  6. ledna  Zlín - Karlovy Vary  3:4 (2:0,0:0,1:4)
38.  8. ledna  Sparta - Zlín  6:2  (4:0,1:2,1:0
39.  12. ledna  Zlín - Pardubice  2:4  (1:1,0:2,1:1)
40.  13. ledna  Zlín - Kladno  2:4  (0:1,1:2,1:1)
41.  18. ledna  Havířov - Zlín  2:1  (0:0,2:1,0:0)
42.  20. ledna  Zlín - Litvínov  5:1  (1:0,1:0,3:1)
43.  22. ledna  Vsetín - Zlín  4:2  (3:1,0:0,1:1)
44.  25. ledna  Zlín - Plzeň  4:0  (0:0,2:0,2:0)
47.  29. ledna Vítkovice - Zlín 4:5 PP  (1:1,1:1,2:2,0:1)
45.  1. února  Slavia - Zlín  1:3  (0:0,1:0,0:3)
46.  3. února  Zlín - České Budějovice  3:3 PP  (0:0,3:1,0:2,0:0)
48.  8. února Třinec - Zlín  4:3 PP (1:2,1:1,1:0,1:0)
49.  26. února  Zlín - Znojmo  4:5 PP  (0:1,1:0,3:3,0:1)
50.  1. března  Karlovy Vary - Zlín  3:2  (2:1,0:1,1:0)
51.  3. března  Zlín - Sparta  4:2  (1:1,2:1,1:0)
52.  5. března  Pardubice - Zlín  4:6  (1:1,2:2,1:3)

Česká pojišťovna play-off
Čtvrtfinále datum zápas výsledek třetiny
1. 9. března Zlín - Znojmo 3:1  (1:0,1:1,1:0)
2. 10. března Zlín - Znojmo 1:2
(0:0,0:1,1:1)
3. 13. března Znojmo - Zlín 6:4  (4:1,0:1,2:2)
4. 14. března Znojmo - Zlín 5:3  (1:0,1:3,3:0)
5. 17. března Zlín - Znojmo 6:2  (3:0,1:1,2:1)
6. 19. března Znojmo - Zlín 2:5  (0:1,0:2,2:2)
7. 21. března  Zlín - Znojmo 4:3 PP   (2:2,1:1,0:0,1:0)
1. semifinále 26. března  Zlín - Vítkovice 4:1  (2:0,1:0,1:1)
2. 28. března  Vítkovice - Zlín 5:1  (4:1,1:0,0:0)
3.  30. března  Zlín - Vítkovice 1:2  (1:0,0:0,0:2)
4.   2. dubna Vítkovice - Zlín 5:2  (0:0,3:0,2:2)
 Poznámky Základní část: Při nerozhodném výsledku se prodlužovalo na 5 minut.
Play-off a baráž: Při nerozhodném výsledku se prodlužovalo na 10 minut, pak následovaly samostatné nájezdy, které se prováděly v 5 hráčích z každého týmu. Pokud se nerozhodlo samostatné nájezdy pokračovaly po 1 hráči z každého týmu až do rozhodnutí.

Před sezónou odešli:

Richard Hrazdíra (Rosice), Patrik Luža (Rosice), Tomáš Žižka (Manchester

Monarchs-AHL), Boris Žabka (AIK Stockholm), Petr Vala (Havířov), Miroslav Barus

(Rosice), Pavel Zdráhal (zpět do Havířova), Michal Šafařík (Vsetín),

V průběhu sezóny:

Vladimír Hudáček (Č.Budějovice), Patrik Hučko (Č.Budějovice), Karol Bartánus

(Havířov,Zvolen), Dušan Bařica (Havířov), Peter Bohunický (Šumperk,Brno)

Před sezónou přišli:

Petr Tuček (Geretsried-Něm.), Patrik Hučko (IFK Helsinki), Marek Posmyk (Tampa Bay

Lightning), Pavel Mojžíš (Havířov), Libor Pivko (Havířov), Karol Bartánus (Trenčín),

Peter Bohunický (K.Vary).

Michal Mařík (Č.Budějovice), Pavel Zubíček (Č.Budějovice), Petr Mokrejš (Jihlava),

Dušan Bařica (Šumperk), Martin Čech st.(Ytong Brno), Tomáš Kárný (Prostějov).

č. brankáři Z V R P MIN OG ZÁS G/Z % SO
35 Hudáček Vladimír 29 17 3 9 1600 83 875 3,11 91,34 2
69 Mařík Michal 8/10 4/5 0/0 4/5 479/552 21/28 310/329 2,63/3,04 93,66/92,16 0/0
33 Jenáček Martin 52/11 16/5 10/2 26/7 -2/+6 22/12
9 Ministr Milan 59/1 11/0 9/0 20/0 -12/0 40/0